ريشه ضرب المثل/ سر و کيسه کردن

 


 رويان/ اين ضرب المثل که در زبان عوام "سرکيسه کردن" گفته مي شود، در معني استعاره اي کنايه از اين است که همه ي موجودي و دارايي کسي را از او گرفته اند. امروزه اگر چه عمل "سر و کيسه کردن" ديگر مورد استعمال ندارد، ولي معني استعاره اي آن باقي مانده است و در مورد کسي به کار مي رود که ديگري چيزي پيش او باقي نگذاشته اند.
همانند : هر چند سر کيسه ي اين طايفه مُهر است / کرديم "سر و کيسه" ولي اهل جهان را (عبدالغني بيگ قبول).
 ريشه : امروز در بيش تر خانه ها حمام وجود دارد و مردم در خانه نظافت مي کنند و دست کم ماهي يک بار به آرايشگاه مي روند و موهاي خود را نيز اصلاح مي کنند. اما در روزگار گذشته که وسايل نظافت و آرايش تا اين اندازه وجود نداشت، کيسه کشي و سر تراشي در حمام هاي عمومي انجام مي شد. يعني دلاک حمام نخست سر حمام کننده را کامل مي تراشيد، او را کيسه مي کشيد و سپس صابون مي زد تا همه ي موهاي اضافي و چرک هاي بدن او به کلي زدوده شود و شستشوي کامل انجام بگيرد.از اين رو سر و کيسه کردن ؛ {يعني اصلاح کردن موي سر و کيسه کشيدن بدن}،  نزد مردم شستشوي کامل به شمار مي رفت و هر کس اين دو کار را با هم انجام مي داد، آن چنان پاک مي شد که به گمان خودش تا يک هفته نياز به نظافت دوباره نداشت.


مسجدرسول الله\ص\روستاي مازغ بالاباقدمتي يکصدوپنجاه سال

ضرب المثل/ آنان که غني ترند محتاج ترند

داستانک،خدادرهمه جا

داستانهاي طنز بهلول

تصاويربدون شرح ازساختمان سرايدارمدرسه روستا

داستانک /ماجراي عابد مغرور و جوان توبه کار

درسوگ فاطمه زهرا(س)

مي ,کيسه ,سر ,حمام ,نظافت ,ي ,و کيسه ,سر و ,کيسه کردن ,ضرب المثل ,از اين

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

ترجمه مقاله در تلاش برای یافتن میانبر ها ... روش دیلیت اکانت تلگرام|my.telegram.org/deactivate فیلسوف حکیم ارد بزرگ خراسانی / Philosopher Orod The Great معرفی کتاب های کمک درسی عشق کتاب با تخفیف narvanifa tarhefrectali اخلاص | خداشناسی اسلامی مجله فدک کوثر مشاوره خانواده به زبان ساده آرمان جاویدان